Buradasınız

30. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde “ Mükellef Hakları” konulu panel düzenlendi.

30. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde “ Mükellef Hakları” konulu panel düzenlendi.

30. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında “Mükellef Hakları” konulu panel, Vergi Dairesi Başkanımız Rıfat Engin, Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse, İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ertuğrul Deliktaş, Kâtip Çelebi Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bernur Açıkgöz, Gelir İdaresi Grup Başkanı Nuri Eranıl, Örtülü Sermaye Transfer Fiyatlandırması ve Yurtdışı Kazançlar Grup Başkanı Muhammet Ağan, Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Mesut Ardan, Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Ertunç Aksümer, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Vedat Adak’ın katılımlarıyla 10 Nisan 2019 tarihinde İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi toplantı salonunda gerçekleşti.

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ertuğrul Deliktaş açılış konuşmasında;

“Devlet deyince aklımıza önce maliye gelir. Devletin ekonomideki rolü kuşkusuz ki çok büyüktür. Bu rolünü maliye politikaları aracılığıyla yani kamu harcamaları, transfer harcamaları ve vergilerle yerine getirdiğini biliyoruz. Devletin en önemli gelir kaynağı vergilerdir o yüzden bizim mükellefler olarak hak ve yükümlülüklerimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Panel de bu anlamda çok önemlidir. Toplantımıza katılan tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum. ”dedi.

Vergi Dairesi Başkanımız Rıfat ENGİN konuşmasında;

“Toplumun her kesiminde sağlıklı bir vergi bilinci oluşturmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla kutladığımız vergi haftası etkinlikleri kapsamında bu yıl öncelikle yarınların büyükleri çocuklarımıza vergi bilincini aşılamak istiyoruz. Bu amaçla İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz iş birliğiyle okullarımızı ziyaret edip öğrencilerimize vergi konulu bilgilendirmeler yaptık.

Bugün burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” sözünden hareketle açılan stantlar ve düzenlenen konferanslar aracılığıyla kayıt dışı ekonomi, vergi bilinci, mükellef hakları, kariyer imkânları ve benzeri konularda sizlere bilgilendirmeler yapacağız, diğer üniversitelerde de yapmaya devam edeceğiz. Panelin herkes için verimli geçmesini diliyorum.” dedi.

Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse konuşmasında;

“Öncelikle Üniversitemizde böyle bir toplantıyı tertip eden Vergi Dairesi Başkanlığına, Maliye Bölümümüze ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Vergi devletin canıdır, varlığını onunla sürdürür ve hizmetlerini de bununla karşılar. İnsanlar ise vergiler karşısında bencil davranıyorlar, vergiden kaçınmaya çabalıyorlar. Bu anlamda toplantımızın vergi bilincinin oluşmasına katkı sağlamasını diliyor, emeği geçen hocalarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca vaktinizi bu toplantıya ayırdığınız için sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof.Dr. Bernur Açıkgöz‘ün moderatörlüğünde Gelir İdaresi Grup Başkanı Nuri Eranıl, Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Ertunç Aksümer, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Şadi Çetin, İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Vedat Adak ve Doç.Dr. Engin Hepaksaz’ın sunumları sonrasında düzenlenen plaket töreninin ardından panel sona erdi.